joomla templates top joomla templates template joomla

Bydgoszcz gospodarzem konwentu prezydentów

bydgoszcz.pl włącz . Opublikowano w Bydgoszcz samorząd

W piątek (16.10) w ratuszu odbył się konwent prezydentów województwa kujawsko-pomorskiego. Głównym tematem spotkania była realizacja „Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023”.

- Podczas spotkania rozmawialiśmy o kwestiach drogowych i strategicznych dla naszych miast i całego województwa. W ostatnim czasie zapadło wiele dobrych decyzji, które rozwiązują sprawy drogowe od wielu lat pozostające tylko w sferze planów. Każdy z nas – prezydentów – na terenie swojego miasta ma określone problemy i oczekiwania, by dobrze skomunikować nasze miasta z siecią dróg - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszcz.

- Rozmawialiśmy o inwestycjach infrastrukturalnych w naszym województwie, których koszt wynosi 8 mld złotych. Przypomnę, że wczoraj ogłoszono przetarg na brakujący odcinek obwodnicy Inowrocławia, podpisano także umowy na wykonanie drogi S5. Ponadto droga S10 między Bydgoszczą a Toruniem z węzłem Toruń Południe również jest przygotowywana do realizacji - mówi Paweł Olszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

- Uzupełnieniem tych inwestycji jest także program likwidacji miejsc niebezpiecznych. Zakłada on m.in. budowę chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i przebudowę ważnych skrzyżowań w ciągu dróg krajowych - dodaje. - Jesteśmy w kluczowym momencie rozwoju sieci drogowej w naszym województwie. Wartość inwestycji to 8 mld złotych. Element, który do niedawna wydawał się niemożliwy – połączenie Włocławka dobrze skomunikowaną drogą z autostradą z węzłem w Pikutkowie -staje się faktem. Zwiększy to potencjał komunikacyjny i gospodarczy miasta.

Cieszę się i dziękuję, że w tak krótkim czasie udało się stworzyć i uruchomić „Program budowy dróg krajowych na lata 2014-2023” – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. - Sukcesem jest umieszczenie w planie budowy dróg krajowych budowy drogi ekspresowej S10. To istotne, ponieważ wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych. Mówiliśmy jednym głosem, to przyniosło zamierzony efekt i przychylność Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli zostaną zrealizowane plany polegające na połączeniu Inowrocławia z Węzłem w Stryszku, nie będzie miasta prezydenckiego, które pozostanie bez połączenia z autostradą. Teraz musimy tylko konsekwentnie realizować zamierzone plany – mówił zastępca prezydenta miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- Były lata narzekania na inwestycje w województwie kujawsko-pomorskim, ale mamy je już za sobą. Realizowanych jest wiele istotnych dróg w regionie, wśród nich obwodnica Inowrocławia. To dla nas największa inwestycja drogowa dostrzegana przez każdego kierowcę i mieszkańca. Dziękuję za przychylność MiR podczas realizacji tej inwestycji. Pozwoliłem sobie zgłosić prośbę, by uwzględnić Inowrocław w planach lepszego skomunikowania z Bydgoszczą i Toruniem oraz Gnieznem. Bydgoszcz i Toruń są jednak naszymi priorytetami. Wierzę w to, że wszystkie inwestycje, które realizuje państwo, pozytywnie wpłyną na całe województwo.

Dziękuję Ministrowi Pawłowi Olszewskiemu za wszystkie dobre decyzje- mówi Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza - Dziękuję Ministrowi Pawłowi Olszewskiemu i dyrektorowi Jagodzińskiemu za skuteczność w doprowadzeniu do podpisania umów na budowę drogi S5. Przed nami trudny okres budowy, jednak najważniejsze, że wszyscy użytkownicy dróg będą zadowoleni z efektów prac – mówił prezydent Grudziądza Robert Malinowski. Przypominamy, że w programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023 znajduje się m.in. trasa S5, która połączy Bydgoszcz z węzłem Nowe Marzy na autostradzie A1 oraz z Poznaniem.

Przypominamy, że w poniedziałek (12.10) podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę trasy S5, która połączy Bydgoszcz z Poznaniem i Gdańskiem. To największa inwestycja na Kujawach i Pomorzu. Jej wartość przekracza 2,5 mld złotych. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ. Ponadto w programie znajduje się budowa drogi ekspresowej S10.

W pierwszej kolejności do 2020 roku powstać ma odcinek z Bydgoszczy do węzła Toruń Południe na autostradzie A1. Dzięki skutecznej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju udało się zmienić przebieg dróg krajowych, co stwarza szansę na pozyskiwanie dodatkowych środków na modernizację ważnych tras. W Bydgoszczy jednym z priorytetów jest rozbudowa ul. Grunwaldzkiej pomiędzy węzłem zachodnim i projektowanym węzłem na trasie S5 w Pawłówku.

Poza tym miasto przygotowuje się do budowy przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej, która stanie się w styczniu 2016 roku drogą wojewódzką i trasy W-Z, która stanie się drogą krajową. Ponadto podczas konwentu prezydentów wybrano Magdalenę Korpolak-Komorowską – zastępcę prezydenta Włocławka, na przedstawiciela województwa kujawsko-pomorskiego do prac w Regionalnym Komitecie Ekonomii Społecznej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież