joomla templates top joomla templates template joomla

Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku. Zarzuty dla trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. Zakończyło się śledztwo dotyczące katastrofy MIG-29

info: TVN24/x-news; fot: mon.gov.pl włącz . Opublikowano w Bydgoszcz wiadomości

 
Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie katastrofy samolotu MIG-29, do której doszło w 2018 roku pod Pasłękiem w woj. warmińsko-mazurskim. Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku.
 
Przed sądem stanie trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, których prokuratura obciąża odpowiedzialnością za wadliwe pierścienie zamontowane w fotelach katapultowych w samolotach.
 
 
- Jeśli chodzi o zarzuty, dotyczą one narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku dla zdrowia, a w konsekwencji spowodowania nieumyślnie śmierci pilota. To jeden zarzut, a drugi dotyczy narażenia innych pilotów sił powietrznych RP na wystąpienie niebezpieczeństwa utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ale to jest związane tylko i wyłącznie z samym zamontowaniem wadliwej części w fotelu katapultowym. Katastrofa była następstwem awarii niemożliwej do przewidzenia i wątek katastrofy został zakończony umorzeniem - poinformowała prok. Grażyna Wawryniuk.
 
Jednocześnie prokuratura przekazała, że wątek dotyczący samej katastrofy został umorzony z powodu "braku znamion czynu zabronionego".